Advokat Igor Đurić

Miroslava Krleže 57, Brčko distrikt BiH

BLOG

Advokat Brčko - Advokatska kancelarija Igor Đurić - title header - (Ne) priznate diplome javnih (državnih) i privatnih fakulteta 3

(Ne) priznate diplome javnih (državnih) i privatnih fakulteta

Mogu li se diplome stečene u periodu od 15.08.2011. godine do 2013. godine priznavati u svrhu zaposlenja ili obavljanja javne funkcije?

Iako je Okvirni zakon o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini usvojen 2007. godine, nakon čega je uslijedila i izmjena i dopuna pomenutog zakona 2009. godine, ipak su mnoge stvari ostale neriješene kao što je član 61. Zakona.

Naime, Zakon se između ostalog bavi pitanjima kao što su licenca i akreditacija, pa licenca predstavlja dozvolu za početak i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja, dok je akreditacija proces kojim se na osnovu spoljašnje revizije i ocjene kvaliteta potvrđuje da je visokoškolska ustanova u svom radu ispunila utvrđene standarde i kriterijume. Dakle, razlika između licenciranja i akreditacije je u činjenici da je licenciranje dozvola za početak rada i obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja, a akreditacija je potvrda kvaliteta rada visokoškolske ustanove.

Članom 54. Okvirnog zakona je propisano da nadležni državni organi, te drugi organi i organizacije u BiH će, u svrhu zaposlenja ili javne funkcije, priznavati samo one akademske stepene i diplome koje izdaju akreditirane visokoškolske ustanove.

Advokat Brčko - Advokatska kancelarija Igor Đurić - title header - (Ne) priznate diplome javnih (državnih) i privatnih fakulteta 2Članom 61. pomenutog zakona je propisano da stupanjem na snagu ovog zakona, postojeće visokoškolske ustanove dobijaju privremenu akreditaciju od nadležne institucije, da se u privremenoj akreditaciji određuje rok u kojem će se obaviti akreditacija, te da će akreditacija visokoškolskih ustanova biti obavljena u periodu od najviše dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, što znači do 2009. godine.

Zakonom o izmjeni i dopuni ovog zakona pomenuti rok od dvije godine je zamijenjen rokom od četiri godine, što znači da je krajnji rok za akreditaciju 2011. godina, preciznije 15.08.2011. godine.

Obzirom da proces akreditacije u BiH nije započeo na pravi način (iz razloga koje u ovom tekstu nećemo navoditi) uslijedilo je kašnjenje u akreditaciji visokoškolskih ustanova u BiH, pa su prve akreditacije dodijeljene tek za period od 2013. godine npr: Univerzitet u Istočnom Sarajevu dobio akreditaciju na period od pet godina od 01.04.2013. godine do 01.04.2018. godine, Univerzitet u Banjoj Luci dobio akreditaciju za period od 15.08.2013. godine do 15.08.2018. godine, Univerzitet za poslovne studije Banja Luka za period od 27.02.2013. do 27.02.2018. godine itd.

Ukoliko uzmemo u obzir navedeno dolazimo do zaključka da sve diplome izdate od visokoškolskih ustanova u BiH, u periodu od 15.08.2011. godine pa do dobijanja novih akreditacija, se ne mogu priznati prilikom zapošljavanja u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini.

U prilog ovome ide i Odgovor Vijeća ministara Bosne i Hercegovine broj: 05-50-1-2327/11 upućen Azri Hadžiahmetović, poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, koja je na 13. sjednici Predstavničkog doma postavila pitanje vezano za izvršenje člana 54. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH. Na postavljeno pitanje Vijeće ministara BiH je na 2. sjednici održanoj dana 23.02.2012. godine odgovorilo pa je između ostalog navedeno: „Kako je zakonski rok za prvu akreditaciju istekao 15. avgusta ove godine, te pošto do danas nije izvršena akreditacija ni jedne visokoškolske ustanove u BiH, nadležni državni organi ne bi trebali priznavati visokoškolske diplome stečene nakon 15.08.2011. godine, bilo u svrhu zaposlenja ili javne funkcije.“. Takođe je navedeno da je u cilju izvršenja člana 54. Okvirnog zakona, Ministarstvo civilnih poslova uputilo dopis Agenciji za državnu službu BiH u kojem upozorava na navedene činjenice.

Naravno da se i dalje vrši zapošljavanje lica koji su diplome stekli u navedenom periodu, ali ukoliko se desi da zainteresovani protivkandidat podnese žalbu na konkurs ili pak pokrene upravni spor pred nadležnim sudom vrlo vjerovatno je da će uslijediti poništenje konkursa i nova procedura.

Međutim, obzirom da za kašnjenje u procesu akreditacije nisu odgovorni studenti nego isključivo visokoškolske ustanove i druge nadležne institucije potrebno je pronaći način da se navedeni problem eliminiše, a samim tim i nepravda prema diplomiranim studentima.

Advokat Igor Đurić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *